Ahlat Ağacı filminin senaryoya dayalı film analizi

Daha önce Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bahsettiğimiz film analizi yöntemini baz alarak bu bölümde Nuri Bilge Ceylan’a ait Ahlat Ağacı (2018) filminin senaryo analizini sunacağız.

ahlat ağacı
Ahlat Ağacı (2018) filminden bir kare.

Ahlat Ağacı (2018)

1. Konu

Film, taşrada yaşayan genç bir adamın hayallerini gerçekleştirme çabasını konu alıyor. Gencin kaderinin toplumun değer yargıları içinde kendisine yer bulamayan babasıyla farklı olup olmayacağı sorusu filmin temel meselesini oluşturuyor.

2. Bakış Açısı

Filmde taşra, kısıtlı imkanların olduğu ve insanların umutlarının eninde sonunda yalnızlıkla ve hayal kırıklıklarıyla kesiştiği bir yer olarak tasvir ediliyor ve karamsar bir bakış açısı sunuluyor.

3. Tema

Kendini gerçekleştirme, taşra hayatı, baba-oğul çatışması.

4. Ton

Film, dramatik ve gülünç anları birleştiren ve yer yer acıma duygularının ön plana çıktığı trajikomik bir tona sahip.

5. Karakterler

Bir edebiyat tutkunu olan Sinan, üniversiteyi bitirdikten sonra doğduğu kasabaya geri dönerek hayalini kurduğu kitabı çıkarabilmek için para bulmaya çalışır. Sinan hem ailesini hem de kasabada onu kuşatan dünyayı ve düzeni küçük görür ve hedefine ulaşmak için herşeyi yapmaya hazırdır. Sinan sempatik fakat aynı zamanda nefret uyandırıcı, karmaşık ve kibirli bir karakterdir.

Sinan’ın babası İdris, yaşadığı toplumda kendine bir yer bulamayan, çevresinde pek saygı görmeyen ve kumar gibi kötü alışkanlıkları olan biridir. İdris kendi halinde bir hayat hayal ederken toplum ve ailesi önündeki başarısızlığını şakacı ve alaycı tavırlarıyla örtmeye çalışır.

6. Mekan

Film taşrada geçer. Filmde kapalı taşra hayatının verdiği huzursuzluk ve kasvet, ana karakter Sinan için bir sürgün yeri havası yaratır.

7. Dramatik öğeler

Filmdeki başlıca dramatik unsur kendini gerçekleştirmek isteyen ana karakterin kısıtlı bir coğrafyada engeller, kurumlar, düzen ve değer yargıları ile çatışmasıdır. Ayrıca karakter, babasını küçük gördüğü için ona benzememek adına bir iç çatışma yaşamaktadır.

8. Dramatik yapı

Film ana karakteri takip ederek uzun diyaloglu bölümler halinde klasik bir dramatik ilerleyiş sunar.

Filmdeki başlıca 5 dramatik olay şunlardır:

  • Sinan doğduğu kasabaya döner ve babasının isteklerini önemsemeden kitabını çıkarmak için gerekli parayı bulmaya çalışır.
  • Sinan gerekli parayı bir türlü bulamaz.
  • Sinan babasının köpeğini gizlice satarak bu parayla kitabını bastırır.
  • Sinan askere gider.
  • Sinan askerliği bitirir ve memleketine geri döner. Sinan’ın kitabını kimse satın almamıştır. Sinan yaşadıklarının ardından babasıyla biraz olsun yakınlaşır ve daha önce elini sürmediği babasının tarladaki işlerine ilk defa yardımcı olur.

Not: Filmlerin bu şekilde değerlendirilmesi ilkel, yüzeysel ve kategorik sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle bu analiz, eleştiri veya inceleme niteliği taşımamaktadır.

Senaryonun bu şekilde 8 başlık altında nasıl analiz edildiğini Film analizi: Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki yazı: Bir Zamanlar Hollywood’da filminin senaryo analizi

Önceki yazı: Film analizi: Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır?


Diğer film analizleri

© 2021 Yapım Ekibi