Bir Zamanlar Hollywood’da filminin senaryo analizi

Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bahsettiğimiz film analizi yöntemini baz alarak bu bölümde Quentin Tarantino’ya ait Bir Zamanlar Hollywood’da (2019) filminin senaryo analizini sunacağız.

Bir Zamanlar Hollywood'da
Bir Zamanlar Hollywood’da (2019) filminden bir kare.

Bir Zamanlar Hollywood’da (2019)

1. Konu

Film, 60’lı yılların sonlarında gözden düşmüş bir televizyon starı ve beraber çalıştığı dublörünün yaşadıkları üzerinden Hollywood’da değişen film ve televizyon endüstrisini konu alıyor.

2. Bakış Açısı

Film, geçtiği dönemi ve karakterlerini nostaljik ve romantik bir bakış açısıyla ele alıyor.

3. Tema

Gözden düşüş, eski-yeni çatışması, şöhret, değişim.

4. Ton

Film, aksiyon sahneleri ve güldürüyü bir arada sunan heyecan verici, eğlendirici ve komik bir tona sahip.

5. Karakterler

60’lı yıllarda Hollywood’da ünlü bir aktör olan Rick Dalton, şöhret ve başarı hırsı olan biridir. Rick, 60’lı yılların sonlarında televizyon ve sinema endüstrisinin değişmeye başlamasıyla gözden düşmeye başladığını fark eder.

Rick Dalton’un dublörlüğünü yapan Cliff Booth, köpeğiyle birlikte bir karavanda yaşayan dövüşte yetenekli ve özgür ruhlu bir adamdır. Rick’in gözden düşmeye başlamasıyla Cliff de iş bulmakta zorlanır. Cliff, Rick’in hem iyi bir dostu hem de getir götür işlerini yapan bir yardımcıdır.

6. Mekan

Film 60’lı yılların sonlarında şöhret, lüks ve hippilerin bir arada bulunduğu Hollywood’un göbeğinde geçer. Janjanlı tabelalar, zamanın lüks arabaları, çılgın partiler ve milyonlu evler filmde verilmek istenen lüks yaşamı temsil ederken, hippilerin yaşadığı terkedilmiş film setleri bu yaşamın zıtlığını yansıtır.

7. Dramatik öğeler

Filmdeki başlıca dramatik unsur gözden düşmeye başlayan Rick Dalton’ın bu değişimi kabullenememesi ve yaşadığı lüks hayatı devam ettirebilmesi için pek de haz etmediği projelerde yer almak zorunda olmasıdır.

8. Dramatik yapı

Filmde yan hikayeler olsa da dramatik yapı temel olarak Rick Dalton’ın yaşadıkları üzerine kuruludur.

Filmdeki başlıca 5 dramatik olay şunlardır:

  • Ünlü bir yapımcı, Rick Dalton’a gözden düşmüş aktörlerin yer aldığı İtalyan filmlerinde yer almasını teklif eder. Rick bu teklifi kabul etmek istemez. Şöhreti ve başarıyı Hollywood’da yakalamak istemektedir.
  • Rick kendini içkiye verir ve bunalıma girer.
  • Rick televizyon dizilerinde rol almaya devam eder, fakat endüstrinin değişimiyle düşüşünün önüne geçemez.
  • Rick, İtalyan filmlerinde rol almayı kabul eder, bir süre İtalya’da yaşar ve orada İtalyan bir kadınla evlenir.
  • Rick Hollywood’daki evine geri döndüğünde hippilerin saldırısına uğrar. Hippilerin elinden kurtulan Rick, bu olay sayesinde yan komşusu olan zamanın gözde yönetmenlerinin birinin eşi ile tanışma ve dostluk kurma şansı elde eder.

Not: Filmlerin bu şekilde değerlendirilmesi ilkel, yüzeysel ve kategorik sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle bu analiz, eleştiri veya inceleme niteliği taşımamaktadır.

Senaryonun bu şekilde 8 başlık altında nasıl analiz edildiğini Film analizi: Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki yazı: Film senaryoları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Önceki yazı: Ahlat Ağacı filminin senaryoya dayalı film analizi


Diğer film analizleri

© 2022 Yapım Ekibi