Film listesi: 10 diyalog ağırlıklı film tavsiyesi

Diyalog yazmak yeni başlayanların en çok zorlandığı konulardan bir tanesi olmasıyla birlikte örnekler üzerinden öğrenilmesi de bir hayli zor bir mesele. Çünkü başarılı yazılmış diyalogların doğal ve organik görüntüsü, işin altında yatan yaratıcılığı ve yoğun çalışmayı anlamayı zorlaştırabiliyor. Yani çoğu zaman başarılı diyaloglar ‘bunda ne var ki, bunu ben de yazarım’ dedirten örnekler oluyor. Fakat pratikte diyalog yazmak üzerine kafa yormak gereken meşakkatli bir iş. Bu bölümde diyalogların altındaki derin çalışmaların da altını çizerek ufkunuzu açacak ve her biri farklı yaklaşıma sahip olan bir film listesi önereceğiz.

Daha önce senaryo yazımı bölümünde senaryoda diyalog konusuna bir giriş yapmıştık. Yazıya devam etmeden önce bu yazımıza göz atmanızda fayda var: Diyalog nasıl yazılır? Diyalog örnekleri

Film listesi: Karakterleri farklı tarzlarda konuşturmak

12 Kızgın Adam (12 Angry Men, 1957) – Sidney Lumet

Film listesi

12 Kızgın Adam (1957), mahkeme jürisi üyelerinin aralarında geçen ateşli tartışmalara odaklanıyor. Tek mekanda geçen, bir sinema filminden çok bir tiyatro oyunu havası olan filmde, jüri üyelerinin tartışmalarına tanık olurken her bir üyeyi tanıma fırsatı buluyoruz. Filmde, her üyenin farklı bir kişiliğe ve sosyal arka plana sahip olduğu gerçeği üyelerin konuşma tarzları ve kullandıkları kelimeler aracılığıyla ustaca yansıtılıyor. Diyalog yazımı konusunda yapılan en yaygın hatalardan biri bütün karakterlerin aynı tarzda konuşturulmasıdır. Bu nedenle çoğu zaman farklı kişilerin kelimeleri ve cümleleri sanki bir ağızdan çıkıyor hissi verir. İşte bu hataya düşmemek için 12 Kızgın Adam (1957) incelenmesi gereken filmlerin başında geliyor.


Film listesi: Kişisel diyaloglar

Bir Evlilikten Sahneler (Scenes from a Marriage, 1974) – Ingmar Bergman

Film listesi

Önce 6 bölümlük televizyon dizisi olarak yayınlanan, ertesi yıl ise yeni kurgusuyla sinema filmi olarak gösterime giren Bir Evlilikten Sahneler (1974), İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman′ın başyapıtlarından bir tanesi olarak kabul ediliyor. Bir evliliğin 10 yılına odaklanan yönetmen, ilişkilerinin inişli çıkışları anlarında bizi karakterlerin diyaloglarıyla baş başa bırakıyor. Bergman, kendi yaşamından yola çıkarak kurguladığı sahnelerde aslında herkesin az çok maruz kaldığı tecrübeleri gerçeğe uygun bir şekilde ortaya koymayı başarıyor. Bir Evlilikten Sahneler (1974) kendinize ait tecrübeleri diyaloglu bir sahneye nasıl çevirebileceğiniz hakkında fikirler veren bir örnek.


Annie Hall (1977) – Woody Allen

Annie Hall (1977), Amerikalı yönetmen Woody Allen′ın bizi 70′lerin New York′una getirdiği otobiyografik bir film. Allen kendi hayatından yola çıkarak orta yaşlı bir erkek ve kadının arasındaki romantik bir ilişkiye odaklanıyor. Woody Allen bu filmde illa diyaloglar yardımıyla bir anlatı yaratmanın gerekli olmadığını, kişisel ve karaktere özgü günlük konuşmalarla seyircinin ilgisini çekmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü insanlar sadece hikayelere ve olaylara değil kişisel gerçeklere de ilgi duyarlar. Çoğu insanın dedikodudan hoşlanmasının nedenlerinden biri de budur. Woody Allen diyalog yazarken karakterlerinin kişisel sırlarını ortaya çıkararak seyircinin algısını yüksekte tutmayı başarıyor.


Film listesi: Karakterleri sohbet ettirmek

Andre ile Akşam Yemeği (My Dinner with Andre, 1981) – Louis Malle

Andre ile Akşam Yemeği (1981), görülmeye değer ilginç bir deneyim sunuyor: Bütün film boyunca iki eski dostun bir akşam yemeği sırasındaki diyaloğuna tanık oluyoruz. Karakterler birbirlerinin deneyimlerinden ve dünya görüşlerinden bahsediyorlar, bazen aynı fikirde olup bazen ayrı düşüyorlar. Sohbet ilerlerken biz de masada oturanlardan biri olup iki adamın gayet doğal ilerleyen diyaloglarına şahit oluyoruz. Andre ile Akşam Yemeği, karşılıklı sohbet içeren diyalogların doğal gelişimi hakkında size birçok fikir verecektir.


Before Üçlemesi (1995, 2004, 2013) – Richard Linklater

Before Üçlemesi, aynı oyuncularla 18 yıllık bir zaman periyodu içinde tamamlanan ve bir çiftin tanışmaları, tekrar bir araya gelmeleri ve evlilikleri sırasındaki anlarına odaklanan Gün Doğmadan (Before Sunrise, 1995), Gün Batmadan (Before Sunset, 2004) ve Geceyarısından Önce (Before Midnight, 2013) adlı 3 filmden oluşuyor. Tamamen diyalogların üzerine kurulmuş filmlerde bir çiftin sadece romantik anlarına değil, felsefi tartışmaların da yer aldığı ilginç sohbetlerine tanık oluyoruz. Before Üçlemesi senaryo yazma konusunda sıkça öğütlenen ‘anlatma, göster’ klişesini yıkarak karakterlerine sürekli bir şeyler anlattırıyor. Fakat bunu yaparken sadece karakterlerinin etkileşimlerine odaklanıyor. Böylece filmin diyalogları yardımıyla aşk ve ilişkiler üzerine derin bir anlatım ortaya çıkıyor.


Film listesi: Edebi tarzda diyaloglar

Metropolitan (1990) – Whit Stillman

Metropolitan (1990), 90′lı yıllarda New York′ta yaşayan zengin gençlerin aralarında geçen entelektüel diyaloglara şahit olabileceğiniz bir film. Zamansızlık hissi yaratan ve aslında pek de gerçekçi olmayan diyaloglar, filmin kendi dünyası içinde gayet gerçekçi ve inandırıcı şekilde işlenmiş. Metropolitan (1990), bir kitapta okunduğunda gerçekçi, fakat oyuncular tarafından performansı yapıldığında eğreti durabilecek diyalogların nasıl ustalıkla işlenebileceğini gösteren bir film. Edebi ifadelerin ustaca diyaloğa dönüştürülmesini sinemamızda Kış Uykusu (2014) filminin de çok iyi başardığını ekleyelim.


Film listesi: Tempoyu yüksek tutmak

Nefret Sekizlisi (The Hateful Eight, 2015) – Quentin Tarantino

Film listesi

Hepinizin yakından tanıdığını tahmin ettiğimiz Quentin Tarantino′nun 8 adam arasındaki kanlı ve entrikalı mücadeleyi anlatan Nefret Sekizlisi (2015) filmi, aksiyon sahnelerini saymazsak sınırlı mekanlarda bir tiyatro oyunu havasında geçiyor. Tarantino kendine özgü tarzıyla filmin başından itibaren karakterlerini sürekli konuşturuyor ve onları durmadan tartıştırarak diyaloglar aracılığıyla çatışma yaratıyor. Bu da filmin temposunu sürekli yüksek tutarak seyircinin ilgisini bir an olsun kaybetmemesini sağlıyor. Nefret Sekizlisi (2015), diyaloglarla temponun nasıl yüksek tutulabileceğini gösteren oldukça başarılı bir örnek.


Film listesi: Gerçekçi diyaloglar

Sieranevada (2016) – Cristi Puiu

Film listesi

Sieranevada (2016), Romanya′da yaşayan bir ailenin yakın zamanda ölmüş yakınları için toplanıp dini bir merasim düzenlediği tek bir güne odaklanıyor. Romen yönetmen Cristi Puiu filmde sıradan günlük konuşmalara ve bir takım siyasi tartışmalara yer veriyor. Dramadan tamamen arındırılmış diyaloglar her gün rastladığımız konuşmalara dönüşüp son derece gerçekçi bir hava yaratıyor. Sieranevada (2016) gerçekçi diyaloglar konusunda başvurulması gereken örneklerden biri.

Bu bölümün de sonuna geldik. Umarız bu film listesi diyalog yazmak konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu arada filmleri izlemek dışında senaryolarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki bölümde diyalogsuz filmler önereceğiz.

Sonraki yazı: Sıradışı filmler: 5 diyalogsuz film önerisi

Önceki yazı: Sinema dersi niteliğinde 5 minimalist film önerisi

Diyalog ağırlıklı filmleri SSS

Diyalog ağırlıklı film örnekleri nelerdir?

12 Kızgın Adam (1957), Bir Evlilikten Sahneler (1974), Annie Hall (1977), Andre ile Akşam Yemeği (1981), Gün Doğmadan (Before Sunrise, 1995), Gün Batmadan (Before Sunset, 2004), Geceyarısından Önce (Before Midnight, 2013), Metropolitan (1990), Nefret Sekizlisi (2015), Sieranevada (2016).

© 2022 Yapım Ekibi