Sıradışı filmler: 5 diyalogsuz film önerisi

Bir önceki yazımızda sunduğumuz diyalog ağırlıklı film önerileri ardından şimdi de diyalogsuz sıradışı filmler önereceğiz. Sinema sadece görsel değil aynı zamanda işitsel bir sanat. Filmlerdeki ses efektleri, ortam sesleri ve bu seslere eşlik eden diyaloglar çoğu zaman işitsel bir anlatım aracı olarak kullanılıyor. Fakat diyaloglar her zaman bir filmin olmazsa olmazı olarak değerlendirilmiyor. Bazı yönetmenler ya diyaloğu hiç kullanmıyor ya da çok az kullanarak anlatımı diğer görsel ve işitsel öğeler üzerine kuruyor.

Yazmak istediğiniz senaryoda diyalog kullanmayı düşünüyor bile olsanız, sahneleri diyalogsuz kurgulamayı becerebilmek senaryonuzda diyalogları dengeli bir hale getirmede yardımcı olacaktır.

Bu bölümde diyalog kullanmadan anlatım yaratmayı ve seyirciye bir tecrübe sunmayı başaran 5 sıradışı diyalogsuz film öneriyoruz.

Sıradışı filmler: Uzun metraj

Beş (Five, 2003) – Abbas Kiyarüstemi

sıradşı filmler

Beş (2003) filminde, dalgaların karaya attığı bir odun parçasına, insanların tahta bir kaldırımda yürümesine, plajdaki köpeklere, ördeklerin yürüyüşüne ve son olarak ayın su üstünde yansımasına şahit oluyoruz. Hiçbir diyalog bulunmayan bu manzaralar seyircinin ilgisini çekmek için de hiçbir şey vaat etmiyor. Fakat bu sahneleri gözlemlerken zaman önemli bir unsur haline dönüşüyor ve bir tabloya dalar gibi görüntüler aracılığıyla kendi öz düşüncelerimizle başbaşa kalma fırsatı yakalıyoruz.


Samanyolu (Milky Way, 2007) – Benedek Fliegauf

diyalogsuz film

Beş (2003) filmine benzer bir yöntemle çekilmiş Samanyolu (2007), seyirciye aktif gözlemci rolü veren bir çalışma. Kameranın hiçbir zaman hareket etmediği filmde uzun süreli çekimler seyrediyoruz. Her bölüm birbirinden bağımsız bir hikaye veya bir durum barındırıyor. Filmin yönetmeni bu durumları seyirciye tahmin ettirmeye çalışıyor ve böylece puzzle çözmeye benzer bir film tecrübesi ortaya çıkıyor.


Uzak (Distant, 2013) – Zhengfan Yang

diyalogsuz film

Uzak (2013) filminde sabit açılı sahnelerin zihninizde netleşmesi için sabırla bekleyip olacakları izlemeniz gerekiyor. Bir adam kayıp cep telefonunu arıyor, başka bir adam metro istasyonuna gidiyor, küçük bir kız balıkları yüzme havuzuna salıveriyor ve bütün bunları takip etmek seyircinin bir nevi görevi haline geliyor. Seyirci bu görevi yerine getirirken her bir sahnenin içine gömülü olan modern yaşam eleştirilerini belgeselvari bir biçimle tecrübe etmiş oluyor.


Kabile (The Tribe, 2014) – Myroslav Slaboshpytskyi

sıradşı filmler

Kabile (2014) aslında teorik olarak diyalog barındıran bir film. Fakat bu diyalogları seyircinin duyması imkansız, çünkü filmdeki bütün karakterler işaret diliyle anlaşıyor. Buna rağmen film, sahnelerde yaşanan olayları seyirciye aktarmada hiçbir sorun yaşamıyor. Kabile (2014) iyi kurgulanmış bir filmin diyaloğa ihtiyaç duymadığını kanıtlar nitelikte bir seyir tecrübesi sunuyor.


Sıradışı filmler: Kısa metraj

Toprak ve Ekmek (Land and Bread, 2008) – Carlos Armella

Toprak ve Ekmek (2008) kısa filmi burada önerdiğimiz filmlerin bir özeti niteliğinde. Bu kısa film, ıssız bir yerleşim yerinde yaşayan bir ailenin başına gelen dramatik bir olayı uzaktan gözlemleme fırsatı veriyor ve hiç diyalog kullanmadan hikayeyi anlatmayı başarıyor. Altın Aslan ödüllü bu diyalogsuz film halihazırda Youtube’da yer alıyor. Buradan seyredebilirsiniz:


Sonraki yazı: Film festivalleri: Nedir? Nasıl başvurulur?

Önceki yazı: Film listesi: 10 diyalog ağırlıklı film tavsiyesi


Diyalogsuz Filmler SSS

Diyalogsuz film örnekleri nelerdir?

Beş (2003), Samanyolu (2007), Uzak (2013), Kabile (2014), Toprak ve Ekmek (2008).

© 2022 Yapım Ekibi