Sıradışı filmler: 5 diyalogsuz film önerisi

Bir önceki yazımızda sunduğumuz diyalog ağırlıklı film önerileri ardından şimdi de diyalogsuz sıradışı filmler önereceğiz. Sinema sadece görsel değil aynı zamanda işitsel bir sanat. Filmlerdeki ses efektleri, ortam sesleri ve bu seslere eşlik eden diyaloglar çoğu zaman işitsel bir anlatım aracı olarak kullanılıyor. Fakat diyaloglar her zaman bir filmin olmazsa olmazı olarak değerlendirilmiyor. Bazı yönetmenler ya diyaloğu hiç kullanmıyor ya da çok az kullanarak anlatımı diğer görsel ve işitsel öğeler üzerine kuruyor.

Yazmak istediğiniz senaryoda diyalog kullanmayı düşünüyor bile olsanız, sahneleri diyalogsuz kurgulamayı becerebilmek senaryonuzda diyalogları dengeli bir hale getirmede yardımcı olacaktır.

Bu bölümde diyalog kullanmadan anlatım yaratmayı ve seyirciye bir tecrübe sunmayı başaran 5 sıradışı diyalogsuz film öneriyoruz.

Sıradışı filmler: Uzun metraj

Beş (Five, 2003) – Abbas Kiyarüstemi

sıradşı filmler

5 bölüme ayrılmış Beş (2003) filminde, dalgaların karaya attığı bir odun parçasına, insanların tahta bir kaldırımda yürümesine, plajdaki köpeklere, ördeklerin yürüyüşüne ve son olarak ayın su üstünde yansımasına şahit oluyoruz. Hiç bir diyalog bulunmayan bu manzaralar seyircinin ilgisini çekmek için hiç bir şey vaat etmiyor. Fakat bu sahneleri gözlemlerken zaman önemli bir unsur haline dönüşüyor ve bir tabloya dalar gibi görüntüler aracılığıyla kendi öz düşüncelerimizle baş başa kalma fırsatı yakalıyoruz.


Samanyolu (Milky Way, 2007) – Benedek Fliegauf

diyalogsuz film

Beş (2003) filmine benzer bir yöntemle çekilmiş Samanyolu (2007), seyirciye aktif bir gözlemci rolü veren bir çalışma. Kameranın hiçbir zaman hareket etmediği filmde uzun süreli çekimler seyrediyoruz. Fakat bu kez görüntüdeki insanlar çok daha aktif ve her bir bölüm kendine ait bir hikaye ve tasvir edilmeye çalışılan bir durum barındırıyor. Yönetmen, bu durumları seyirciye tahmin ettirmeye çalışıyor ve böylece puzzle çözme hissi yaratan bir film tecrübesi sunuyor.


Uzak (Distant, 2013) – Zhengfan Yang

diyalogsuz film

Uzak (2013) filminde de gözleme dayalı sahnelerin konusunun ortaya çıkması ve netleşmesi için sabırla bekleyip olacakları sabit açılardan izlemeniz gerekiyor. Bir adam kayıp cep telefonunu arıyor, başka bir adam metro istasyonuna gidiyor, küçük bir kız balıkları yüzme havuzuna salıveriyor, bütün bunları seçip takip etmek ise seyircinin görevi haline geliyor. Seyirci bu görevi yerine getirirken sadece yaşananları değil, her bir sahnenin içine gömülü olan modern yaşam hakkındaki eleştirileri belgesele benzer bir biçimle tecrübe etmiş oluyor.


Kabile (The Tribe, 2014) – Myroslav Slaboshpytskyi

sıradşı filmler

Kabile (2014) aslında teorik olarak diyalog barındıran bir film. Fakat bu diyalogları seyircinin duyması imkansız, çünkü filmdeki bütün karakterler işaret diliyle anlaşıyor. Buna rağmen film, sahnelerde yaşanan olayları seyirciye aktarmada hiç bir sorun yaşamıyor. Kabile (2014) iyi kurgulanmış bir filmin diyaloğa ihtiyaç duymadığını kanıtlar nitelikte bir seyir tecrübesi vaat ediyor.


Sıradışı filmler: Kısa metraj

Toprak ve Ekmek (Land and Bread, 2008) – Carlos Armella

Toprak ve Ekmek (2008) kısa filmi burada önerdiğimiz filmlerin bir özeti niteliğinde. Bu kısa filmde gözlemci rolü üstlenip hiç bir diyalog duymadan küçük bir hikayeye şahit oluyoruz. Film, ıssız bir yerleşim yerinde bir ailenin başına gelen dramatik bir olayı, seyirciye uzaktan gözlemleterek anlatmayı başarıyor. Altın Aslan ödüllü bu diyalogsuz film halihazırda Youtube’da yer alıyor. Buradan seyredebilirsiniz:


Sonraki yazı: Film festivalleri: Nedir? Nasıl başvurulur?

Önceki yazı: Film listesi: 10 diyalog ağırlıklı film tavsiyesi


Diyalogsuz Filmler SSS

Diyalogsuz film örnekleri nelerdir?

Beş (2003), Samanyolu (2007), Uzak (2013), Kabile (2014), Toprak ve Ekmek (2008).

© 2020 Yapım Ekibi