En iyi filmler: Letterboxd 2019 yılı en beğenilen filmler listesi

Letterboxd kullanıcı oylarına göre belirlenen 2019 yılının en iyi filmler listeleri yayınladı. Letterboxd kullanıcılarının popüler sinema ve dünya sinemasını bir araya getiren beğenileri ortaya ilginç bir tablo çıkardı. Örneğin 2019’un en popüler filmlerinden Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood, 2019) ve Joker (2019) bu listede ilk 10’a giremedi.

Listeye göre Güney Kore yapımı Parazit (Parasite, 2019) 2019 yılının en iyi filmi seçildi.

En iyi filmler

İşsiz bir ailenin yaşadığı beklenmedik olaylara odaklanan film sosyal bir hiciv olarak değerlendiriliyor. Film, komedi unsurlarını gerilim türüyle dengeleyerek, siyasi ve sosyal hicivlerle sınıf mücadelesi temasını etkileyici bir dille anlatmayı başarıyor.

Cannes Film Festivali’nin en prestijli ödülü Altın Palmiye’ye ve Oscar’ın habercisi Altın Küre Ödülü’ne layık görülen Parasit’in (2019) En İyi Yabancı Film dalında Oscar ödülü alması bekleniyor.

En iyi filmler

Listenin geri kalanı sırasıyla şu şekilde:

En iyi yönetmenler

2019’da en çok seyredilen yönetmenler ise şu şekilde:

2010’lu yılların en beğenilen filmleri

Kullanıcılar tarafından en çok beğenilen 2010’lu yıllarda yapılmış ilk 10 film ise şöyle:

Son olarak şunu belirtelim: 2019 yılını aşağı yukarı özetleyen bu listelerin dışında hem popüler hem de bağımsız gözden kaçmış bir çok muhteşem filmin varlığını, nitelikli oylamalar yapılsa bile neyin iyi neyin kötü olduğunu işin özünde çoğunluğun belirleyemeyeceğini ve verilen ödüllerin ve olumlu eleştirilerin uzun vadede çok da anlamlı olmadığını biliyoruz. Fakat film üretiminin devasa bir boyuta ulaştığı bir dönemde sevebileceğiniz bir filmi keşfetmek adına böyle listeler yardımcı olabiliyor.

Daha fazla film keşfetmek istiyorsanız Film Önerileri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sonraki yazı: 2020 Oscar Ödülü adayları açıklandı

Önceki yazı: Kısa film: Usta yönetmenlerin kısa filmleri

© 2020 Yapım Ekibi