Film analizi: Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır?

Senaryo yazarken en çok zorlanılan konulardan biri senaryoya üçüncü bir gözle bakabilmektir. İşe yeni başlayan çoğu senarist bunu başaramadığı için sürekli üçüncü bir kişinin senaryosunu okumasına veya fikrini değerlendirmesine ihtiyaç duyar. Fakat senaryonuzu kim okuyup sağlıklı bir şekilde değerlendirebilir? Böyle insanlar genelde çevremizde bulunmaz ve bu işi profesyonel yapan senaryo danışmanları da yüksek ücretler talep edip herkese standartlaşmış benzer reçeteleri vermekten başka bir şey yapmazlar. En iyisi biz kendi göbeğimizi kendimiz keselim. Bu bölümde senaryo yazarken projenize üçüncü bir gözle bakabilmeniz ve fikrinizi anlaşılır bir hale getirebilmeniz açısından çok faydalı olacak film analizi konusundan bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtelim, bizim burada bahsedeceğimiz film analizi yöntemi başka yöntemlerle farklılık gösterebilir. Biz burada teknik veya bilimsel bir yöntemden bahsetmiyoruz. Sadece vereceğimiz birkaç pratik bilgi ile senaryonuzu analiz edip kendi kendinize açıklayabilmenize yardımıcı olacağız. Böylece kendi eksiklerinizi daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Ayrıca projenizi kendi kendinize anlatmayı başarmak, potansiyel sponsor, destek ve fonlara da başarılı sunumlar yapmanıza faydalı olacaktır.

Gelin şimdi başlıklar halinde film analizi konusuna giriş yapalım.

Film analizi

Film analizini 8 başlık üzerinden gerçekleştireceğiz. Yapmanız gereken her başlık için sunulan sorulara ikna edici cevaplar sunmanızdır. Öncelikle bir cümlelik bir cevap yeterli olacaktır. Sonraki aşamada başlıklar üzerinden geçip konuyu istediğiniz ölçüde detaylandırabilirsiniz. Bu cevaplardan oluşturacağınız bir metin senaryonuzun bir analizi niteliğinde olacaktır. Ortaya çıkan bilgiler ışığında fikrinizi bir bütün halinde değerlendirebilir veya bir başkasına sunabilirsiniz.

film analizi
İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock

1. Konu

Üzerinde durmak istediğiniz konu nedir? Gözlemlediğiniz gerçekliğin ya da hayal ettiğiniz dünyanın özellikle seçtiğiniz ve yoğunlaşmak istediğiniz kısmı nedir?

2. Bakış açısı

Belirlediğiniz konuya ilişkin analitik ve eleştirel konumunuz veya yorumunuz nedir?

3. Tema

Senaryonuz belirli bir zaman ve mekandan kaynaklanan belirli bir hikayeyi anlatırken, kuşkusuz kapsayıcı bir toplumsal meseleyi veya evrensel bir insani endişeyi ele almalıdır. Seçtiğiniz konuya dair bakış açınızın altında yatan temayı veya tematik çizgiyi belirleyin. Temayı birkaç anahtar kelime ile belirtin.

4. Ton

Seyircinin neler hissetmesini istersiniz? Hikayenin ruh hallerinin ilerleyişini ve filme hakim olan duygusal tonu açıklayın.

5. Karakterler

Ana karakterleri tanımlayın ve neden onları özellikle ilginç bulduğunuzu, yani onları bu kadar özel veya benzersiz kılan şeyin ne olduğunu açıklayın.

6. Mekan

Filmin gerçekleşeceği dünyayı / mekanı açıklayın. Eylemlerin meydana geldiği ortamın önemini ve sahnelere anlam katmaya nasıl katkıda bulunacağını açıklayın.

7. Dramatik öğeler

İzleyicilerin dikkate almasını istediğiniz başlıca dramatik durumlar ve ima edilen iç / dış çatışmalar nelerdir? Tasvir edilen konular, eylemler, ortamlar ve olaylarda ima edilebilecek herhangi bir iç gerilimi veya çatışma dinamiğini tanımlayın.

8. Dramatik yapı

Dramatik yapı, filmin süresi boyunca anlatıların nasıl dramatik bir şekilde ortaya çıkacağını belirler. Seyircinin filmde gösterilen olayları nasıl deneyimleyeceğini temel alarak filmin anlatı yapısı için bir plan özetleyin. Filmin nasıl başlayacağını, kilit anlarını ve sonunu belirleyin. Filmin başından sonuna kadar en az beş önemli olayı veya sahneyi tanımlayın.

Filmleri bu başlıklara göre analiz edip örnek bir film analizleri sunduğumuz yazılara buradan ulaşabilirsiniz:

Sonraki yazı: Ahlat Ağacı filminin senaryoya dayalı film analizi

Önceki yazı: Unutulmaz filmler: Sinema tarihine damga vurmuş 15 film


Film analizi SSS

Senaryoya dayalı film analizi nedir?

Senaryoya dayalı film analizi bir filmin çeşitli başlıklar altında incelenip konu, tema, karakterler, dramatik yapı gibi öğelerinin meydana çıkarılmasıdır.

© 2021 Yapım Ekibi