Joker (2019) filminin 8 başlıkta senaryo analizi

Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bahsettiğimiz film analizi yöntemini baz alarak bu bölümde Todd Phillips’e ait Joker (2019) filminin senaryo analizini sunacağız.

Joker (2019)
Joker (2019) filminden bir kare.

Joker (2019)

1. Konu

Film, psikolojik sorunları olan başarısız bir komedyenin yaşadıkları üzerinden toplum tarafından dışlanmayı ve toplumsal yozlaşmanın bireyler üzerine etkisini konu alıyor.

2. Bakış Açısı

Film, toplumu, yöneticileri, ünlüleri ve kamu çalışanlarını kötücül bir bakış açısıyla ele alırken, ana karakterin içindeki naifliğin ve iyimserliğin altını çizerek bireyci bir yaklaşım sergiliyor.

3. Tema

Ötekileştirme, intikam, isyan, yozlaşma.

4. Ton

Film, trajik durumlarla aksiyon sahnelerini bir arada sunarak acıma, heyecan ve gerilim duyguları uyandıran iç karartıcı bir tona sahip.

5. Karakterler

80’li yıllarda başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck, derin zihinsel dengesizliğe sahip bir adamdır. Kabul edilmeyi isteyen ancak çevresindeki insanlarla bağlantı kurmakta zorlanan güvensiz bir adam olan Arthur, hayalini kurduğu zihinsel ve fiziksel yeteneklere sahip değildir. Bu nedenle sürekli hor görülerek aşağılanan Arthur, çevresindekilere ve duyarsızlaşmış topluma karşı derin bir nefret duyar.

6. Mekan

Film 80’li yılları andıran görüntüleriyle, hayali ve distopik bir şehir olan Gotham City’de geçer. Gotham City, 80’li yılların New York’unun kasvetli görüntütelerinin ön plana çıkarılmış hali olarak nitelendirilebilir.

7. Dramatik öğeler

Filmdeki başlıca dramatik unsur hem psikolojik sorunlarıyla mücadele eden hem de sürekli hor görülmek ve aşağılanmakla karşı karşıya kalan Arthur Fleck’in bu durumdan kendini kurtarma çabası üzerine kuruludur.

8. Dramatik yapı

Filmdeki dramatik yapı temel olarak Arthur Fleck’in yaşadıkları üzerine kuruludur.

Filmdeki başlıca 5 dramatik olay şunlardır:

  • Arthur elindeki reklam panosuyla sokakta bir mağazanın promosyonunu yaparken, sokak serserileri tarafından darp edilir. Arthur’la aynı ajansta çalışan arkadaşı, Arthur’a kendini koruması için bir silah verir.
  • Arthur lösemili çocuklara moral vermek için palyaçoluk yaptığı bir işte, cebindeki silahı yanlışlıkla yere düşürür. Ajans sahibi bu nedenle Arthur’u işten kovar.
  • Arthur, işten kovulduğu gün, geceyarısı metrosunda 3 genç ve sarhoş adamın saldırısına uğrar. Arthur cebindeki silahla 3 adamı da öldürür.
  • Arthur’un palyaço kostümü giymiş bir halde tesadüfen şehrin en zengin adamlarının yanında çalışan 3 adamı öldürmüş olması medyada bu olayın planlı bir eylem olduğu izlenimi yaratır. Gotham City’de hakim olan sosyal adaletsizliğe karşı sesler daha da yükselir ve bu olay büyük toplumsal eylemlerin başlangıcı olur.
  • Toplumsal tepkinin artması Arthur’un özgüvenini ve intikam duygularını tetikler. Arthur kendisine silah verip işten kovulmasına sebep olan arkadaşını öldürür. Sonra da Arthur’un medyaya düşen amatör bir stand-up gösterisiyle dalga geçen ünlü bir şovmeni canlı yayında kafasından vurur. Arthur böylece medya aracılığıyla sosyal bir figüre dönüşür ve eylemlerin bir parçası olur.

Not: Filmlerin bu şekilde değerlendirilmesi ilkel, yüzeysel ve kategorik sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle bu analiz, eleştiri veya inceleme niteliği taşımamaktadır.

Senaryonun bu şekilde 8 başlık altında nasıl analiz edildiğini Film analizi: Senaryoya dayalı film analizi nasıl yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki yazı: Shakespeare gibi yazabilmek: Senaryoda evrensellik

Önceki yazı: Yönetmenler: Usta yönetmenlerin en sevdiği filmler


Diğer film analizleri

© 2022 Yapım Ekibi