Kısa film: Usta yönetmenlerin kısa filmleri

Kısa film hem tek başına değerlendirilebilecek bir sinema formu hem de genç sinemacıların tecrübe edinmek ve kendilerini kanıtlamak için başvurdukları bir çalışma alanı. Bu bölümde usta yönetmenlerin kariyerlerinin henüz başlarında çektikleri kısa filmleri paylaşacağız. Yönetmenlerin yetenekleri hakkında fikirler veren bu filmler, aynı zamanda yönetmenlerin sonraki işleriyle karşılaştırıldığında ‘nereden nereye’ dedirtecek amatörlükte çalışmalar.

kısa film

Usta yönetmenlerin bu ilk göz ağrıları her başarılı kariyerin iyi ya da kötü bir başlangıcı olduğunu ve hiç bir zaman üretmekten vazgeçmememiz gerektiğini kanıtlar nitelikte.

Gelin şimdi bu kısa filmlere göz atalım.

Kısa Film

Katiller (Ubiytsy, 1956) – Andrei Tarkovsky

Katiller (1958) birçok defa filme çevrilen bir Ernest Hemingway öyküsü. Andrei Tarkovsky, Moskova’da bir film okulunda Aleksandr Gordon ve Marika Beiku ile birlikte bu öykünün bir uyarlamasına imza atmış ve kısa film çekerek kariyerine başlamıştır. Şiddet ve ırkçılık gibi konularla Amerikan toplumuna ait bir hikayenin Rus yönetmenler tarafından işlenmesi ilginç bir film ortaya çıkarıyor.


İki Adam ve Bir Dolap (Two Men and a Wardrobe, 1958) – Roman Polanski

İki Adam ve Bir Dolap (1958) okyanustan buldukları bir dolabı büyük bir şevkle taşıyan fakat şehirde dolaşan insan zulmünden habersiz iki çocuk ruhlu adamın hikayesini anlatıyor. Film bir taraftan klasik komedi tarzını kullanırken öte yandan üzüntü verici bir dramatiklik barındırıyor. Polanski’nin öğrencilik yıllarında çekmiş olduğu ve oyuncu olarak da yer aldığı bu çalışma görülmeye değer bir klasik film.


Ekmek ve Sokak (The Bread and Alley, 1970) – Abbas Kiarostami

Ekmek ve Sokak (1970), İranlı usta yönetmen Abbas Kiarostami’nin yönettiği ilk film. Bu kısa filmde yönetmenin genç ve profesyonel olmayan aktörlerle film yapma tarzının ilk filizlerini görüyoruz. Kiarostami köpek korkusu üzerinden çocukluğu eğlenceli ve nostaljik bir ton yakalayarak anlatmayı başarıyor.


En İyi Arkadaşımın Doğum Günü (My Best Friend’s Birthday, 1987) – Quentin Tarantino

Montaj sırasında çıkan bir laboratuar yangınının ardından hayatta kalan tek parçadan oluşturulan En İyi Arkadaşımın Doğum Günü (1987), anlatım tutarlılığı olmayan, birçok sahnenin eksik olduğu başarısız bir film denemesi. Tarantino’nun bir video dükkanında çalışırken çektiği ve 5.000 dolara mal olan bu filmi, çağımızın en etkili yönetmenlerinden birinin gelişimini görmek adına motive edici bir deneyim sunuyor.

Sonraki yazı: En iyi filmler: Letterboxd 2019 yılı en beğenilen filmler listesi

Önceki yazı: Senaryolar: Joker, The Irishman, Marriage Story

Kısa Film SSS

Kısa film nedir?

Kısa film hem 20-30 dakikanın altında olan filmleri tanımlamak için kullanılan bir sinema formu hem de genç sinemacıların tecrübe edinmek ve kendilerini kanıtlamak için başvurdukları bir çalışma alanıdır.

© 2022 Yapım Ekibi