Netflix senaryo satın alır mı? Netflix’e nasıl içerik satılır?

Bu yazıda Netflix senaryo değerlendirmede ne gibi şartlar arıyor sorusuna cevap arayacağız. Son zamanlarda bir hayli popülerleşen Netflix platformunda Türk yapımların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Peki bir projeyi Netflix’e sunmak için ne yapmak gerekir?

Netflix’in bu konudaki tavrı gayet açık. Şimdi gelin Netflix’in kendi sitesinde sunduğu bilgilerin üzerinden geçerek konuyu daha anlaşılır bir hale getirelim, bilgi kirliliğine önlemeye çalışalım ve senaryo sunmak konusunda bir yol haritası oluşturalım.

netflix
Copyright Matan Kohn

Netflix senaryo

İster akla gelen bir fikir ister tamamen geliştirilmiş bir senaryo olsun, Netflix kendisi tarafından talep edilmemiş materyalleri ya da fikirleri kabul etmez.

Netflix Türkiye – https://help.netflix.com/tr/node/100386

Projenizi Netflix’e direkt olarak göndermek işin başında projenizin reddedilmesine sebep olacaktır. Çünkü Netflix kategorik olarak kendine direkt olarak yollanmış herhangi bir projeyi kabul etmiyor. Bu aslında evrensel bir kural: Büyük bir içerik yayıncısına veya bir yapımcıya değerlendirmeleri için senaryo yollamak her zaman için ciddiye alınmamanıza neden olacaktır. Çünkü büyük kuruluşlar iş ilişkilerini profesyonel bir düzlemde gerçekleştirmek isterler. Bakalım Netflix bu konu hakkında ne diyor.


Herhangi bir gönderim, istediklerimiz bile, Netflix’e lisanslı bir telif temsilcisi veya önceden Netflix’le bir ilişkisi olan bir yapımcı, avukat, menajer ya da eğlence yöneticisi aracılığıyla gelmelidir.

Netflix Türkiye – https://help.netflix.com/tr/node/100386

Anlayacağınız Netflix bu işler için aracı insanlar ve kurumlarla çalışıyor. Daha doğrusu herhangi bir etkileşim belli bir sosyal ağ üzerinden profesyonel bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Hemen aklınıza bu aracı insanlara veya kurumlara ulaşmak gelecektir. Hayır! Eğer böyle bir kişiye direkt ulaşmaya çalışırsanız yine bahsettiğimiz evrensel kuralı çiğnemiş olacaksınız. Bu yöntemle profesyonel bir temsilci tarafından ciddiye alınmanız imkansıza yakındır. Netflix’le profesyonel ilişkisi olan biriyle çalışmak için bu insanlarla organik olarak karşılaşmanız ve tanışmanız gerekir. Bu da aslında daha ilk senaryonuzu bitirip bitirmez bir tesadüf veya mucizeyle gerçekleşmez. Kendinizi doğru insanlara tanıtabilmek ve senaryonuzu sunabilmek için belli bir gelişim sürecinden geçmeniz gerekir.

Peki ama nasıl? Netflix’in yaptığı açıklamaların üzerinden geçmeye devam edip konuyu biraz daha açmaya çalışalım.

Netflix kimlerle çalışır?

Netflix diziler ve filmler için öneriler alan kreatif yöneticiler ve alıcılardan oluşan bir ekiple çalışır.

Netflix, dizi ve film için fikir öneren kreatif topluluk ve yetenek ajanslarıyla derin ilişkilere sahiptir.

Netflix, film festivalleri veya diğer köklü etkinliklerde bitmiş çalışmalar satın alabilir.

Netflix, kendi içinde bir fikir üretebilir ve bu fikirleri daha da geliştirmek için yazarlar veya başka kreatif yetenekler istihdam edebilir.

Netflix Türkiye – https://help.netflix.com/tr/node/100386

Açıklamaya göre yolunuzun kesişmesi gereken profesyonel insanlar ve mecralar listesi şu şekilde:

  • Kreatif yöneticiler ve alıcılar
  • Kreatif topluluk ve yetenek ajansları
  • Film festivalleri veya diğer köklü etkinlikler

Bu açıklamadan ayrıca Netflix’in kendi iletişime geçtiği yazarları işe alabildiğini ve alternatif yöntemlerle gerçekleştirilen projelerin film festivalleri gibi başka mecralarda başarı yakaladıktan sonra Netflix tarafından satın alınma şansının olduğunu anlıyoruz.

Peki bu insanlar neden sizinle etkileşim içinde olsun, Netflix neden size istihdam etsin ve neden sizin projenizi satın alsın?

Bize kalırsa bu soruların cevabı Netflix’e projenizi sunabilmeniz ve satabilmeniz için gereken kilit bilgiyi barındırıyor: Netflix veya herhangi bir içerik üreticisiyle ilişkisi olan profesyonellerle çalışabilmeniz için GÖRÜNÜR olmanız gerekiyor. Kısacası size aracı olacak kişiler ve kurumlarla direkt iletişim kurmaktan ziyade daha dolaylı bir strateji izleyip görünürlüğünüzü artırmaya çalışmalısınız. Ancak bu şekilde sizi doğru insanlarla karşılaştıracak fırsatları yakalayabilirsiniz. Yapacağınız tek şey bir yazar veya bir içerik yaratıcısı olarak yaptığınız işlerle ve katıldığınız etkinliklerle görünürlüğünüzü aşama aşama artırmaya çalışmak olmalıdır. Tabii ki bu uzun ve meşakkatli bir yol olacaktır, kimse kollarını açıp sizinle tanışmak ve projenizi gerçekleştirmek için beklemez.

Bu konu hakkında halihazırda hazırladığımız şu yazıya göz atıp görünürlüğünüzü nasıl artıracağız konusunda pratik tavsiyeler alabilirsiniz: Senaryo satmak ya da satmamak: Senaryo nasıl satılır?

Tabii ki görünür olmaya çalışmadan önce yaratıcı olmayı ve yaratıcı işler ortaya koymayı başarabilmeniz gerekiyor. Bu konu hakkındaki tavsiyelerimizi şu yazıda bulabilirsiniz: Senaryo yazarlığı: Nasıl yaratıcı olunur?


Bir önceki yazı: Proje takvimi: Film yapımı için proje takvimi nasıl hazırlanır?

© 2022 Yapım Ekibi