Pitching nedir? Pitching nasıl yapılır?

Pitching senaryonuzu sözlü olarak potansiyel yapımcılara veya fonlara sunmanız anlamına gelir. Fakat son yıllarda pitching kavramı daha çok senaryo geliştirme atölyeleri ve film platformlarıyla özdeşleşmiştir. Bu platformlarda senaryolar 5-7 dakika içinde bir jüriye sunulur ve jüri tarafından beğenilen projelere çeşitli ödüller dağıtılır.

Senaryonun sözlü sunumu aslında senarist ve yönetmen görüşünün konuşma sanatıyla harmanlanmasıdır. Bu yüzden yazıya devam etmeden önce senarist ve yönetmen görüşü hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz: Senarist nedir? Senarist görüşü nasıl yazılır?

Şimdi pitching nasıl yapılır üzerinde duralım ve senaryo sunumunu 3 bölüme ayırıp bu bölümlerde bahsedebileceğiniz konulara değinelim:

I. Giriş

Pitching´e başlarken genel olarak verilen tavsiye senaryonuzu baştan sona özetleyen, logline olarak da anılan tek bir cümleyle giriş yapmanızdır. Logline nedir diye soracak olursanız, Logline´ı sinopsisin tek cümlelik hali olarak düşünebilirsiniz. Fakat hikayeyi tek cümlede anlatmak sanıldığı gibi karşı tarafın ilgisini çekecek bir yöntem değildir. Aksine herkes aynı kalıbı kullandığı için bu yöntem artık klişe bir başlangıç halini almıştır. Ayrıca karşınızdakiler sizi en az 5 dakika dinleyecekken neden tek cümlede hikayeyi anlatmaya çalışasınız? Bize göre başlangıçta önemli olan karşı tarafın ilgisini çekecek özel bir giriş yapmanızdır. Peki ama nasıl?

TED konuşmalarını duymuşsunuzdur. Farklı konularda uzman isimlerin sunumlarını yayınlayan oldukça popüler bir platform. Carmine Gallo TED Gibi Konuş kitabında TED´de yayınlanan en başarılı sunumları incelemiş ve bu sunumların ortak özelliğinin kişisel ve duyguları harekete geçiren konuşmalar olduğu sonucuna varmıştır. Bu bilgiye göre sunumunuza tamamen size ait olan, üzerinizde etki bırakmış ve devamında hikayenizle bağdaştırabileceğiniz kısa bir kişisel anekdotla başlamanız dinleyenlerin ilgisini çekmek adına en doğru seçim olacaktır. Çünkü insanlar empati kurabileceği kişisel hikayelere meraklıdır. Günlük hayatta sıradan sohbetler sırasında kişisel bir bilgi duyunca insanların aniden nasıl konuşmaya kulak kesildiğini veya bir arkadaşınıza bir sırrınızı verirken ne söyleyeceğinizi nasıl heyecanla beklediğini düşünün. İşte siz de konuşmaya sanki dinleyenlere bir sır verecekmiş gibi başlayabilirsiniz. Böyle bir hikayeniz yoksa bir gözleminizden bahsedebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, bu anekdotla ikinci bölümde anlatacağınız asıl hikayenizin arasında bir bağ olması.

II. Gelişme

Bu bölümde girişte bahsettiğiniz kişisel anekdotla hikayeniz ve karakteriniz arasında bir bağ kurabilir ve hikayeyi tıpkı sinopsiste yaptığımız gibi genel hatlarıyla anlatabilirsiniz. Örneğin, giriş bölümünde başınızdan geçen bir olayın ardından yaşadığınız yoğun bir duygudan bahsettiniz diyelim. Ardından gelişme bölümünde, işte senaryonun tam da bu duyguyla ilgili olduğunu belirtip asıl hikayeyi anlatmaya başlayabilirsiniz. Ya da girişte tanıdığınız bir insandan bahsedip, gelişme bölümünde karakterinizin de böyle biri olduğunu belirtebilirsiniz. Hikayeyi anlatmaya başladığınızda senaryodaki sahneleri açıklamaya çalışmamalısınız. Yani betimleyici değil öyküleyici bir dil kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sinopsisteki gibi hikayenin sonunu belirtmeniz yararınıza olacaktır. Sinopsis yazımıza tekrar göz atmak istiyorsanız yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Sinopsis nasıl yazılır? Sinopsis örnekleri

III. Sonuç

Sonuç bölümünde senaryonuzun teması, türü ve tonu hakkında kısa bilgi verdikten sonra konuya yaklaşımınızdan bahsederek konuşmaya devam edebilirsiniz. Yani bu konunun sizin bakış açınızdan verilmesi bize neler vaat ediyor ve ne gibi farklılıklar yaratacak? Amacınız yeni bir hikaye sunmak mı yoksa bilindik bir hikayeyi farklı bir şekilde anlatmak mı ya da hikaye anlatmak gibi bir derdiniz yok mu? Sinema yapma konusundaki derdiniz ne? Senaryonuz ne tür bir duygusal tecrübe vaat ediyor? Senaryonuzu benzersiz yapan ne? Sizi bu projeye tutkuyla bağlayan şey ne? Kendinize bu gibi sorular sorup ikna edici ve gerçekçi cevaplar vermeye çalışın.

pitching
Senaryo sunumundan bir kare.

Konuşmanın içeriği hakkındaki tavsiyelerimiz bu kadardı. Şimdi de dikkat etmeniz gereken bazı konulara başlıklar halinde değinelim.

Pitching: Dikkat edilmesi gereken konular

Kendinizi kısaca tanıtın

Konuşmaya başlarken kendinizi tanıtmayı unutmayın. Fakat süre kısıtlı olduğu için bu kısmı çok ama çok kısa tutun. Giriş bölümünde anlattığımız gibi, sizi kişisel anekdotlar ve gözlemler üzerinden tanımaları çok daha etkileyici bir yöntemdir. Ayrıca sunumunuz iyi geçtiyse değerlendiriciler mutlaka biyografinize göz atacaktır. Bu yüzden başarılarınızdan bahsetmek yerine sadece isminizi ve ne yaptığınızı söyleyip bu kısmı hızlıca geçmeniz en doğru seçim olacaktır.

Dinleyicilerle etkileşim kurun

Konuşurken karşınızdaki insanlarla etkileşim yaratan ifadeler kullanın ve onları yönlendirin. Örneğin, dinleyicilerden kendilerini hikayenizle ilgili bir durumun içinde hayal etmelerini isteyebilirsiniz. Sonra da ‘Bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız?’ diye sorabilirsiniz. Tabii ki sunumun doğası gereği karşınızdakilerden bir cevap beklemeyeceksiniz, fakat bu ifadeler dinleyicilerle bağ kurmanız için çok yararlıdır.

İyi hazırlanın

Pitching gerçekten ciddi bir iş. Kısıtlı bir sürede birilerini ikna etmeniz gerekiyor. Bu yüzden konuşmanıza iyi hazırlanın ve mutlaka bir konuşma metni yazın, fakat metni ezberlemeyin. Vurgulara ve konuşma temposuna dikkat ederek ve süre tutarak bolca prova yapın. Konuşma metni aklınızda kalacaktır.

Not ve görsel kullanmayın

Konuşma sırasında not, slaty, fotoğraf ve video kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü en başarılı sunumlar hitabet gücünü ortaya koyan ve araya bir şey sıkıştırmadan kendini dinleten sunumlardır. Bu gibi materyaller hem dikkat dağıtır hem de konuşmanızı böler. Konuşma sırasında görsel kullanımı TED´dekiler gibi ortalama 15 dakikalık sunumlarda faydalı olabilirken, 5-7 dakikalık bir konuşmada görselleri işin içine sokmak konuşmanızı berbat edebilir.

Bu handikaba rağmen yine de görsel kullanmak istiyorsanız, yapacağınız en doğru seçim konuşmaya başlamadan önce hazırlanacak ve siz konuşurken arkaplanda yer alacak tek bir görsel kullanmaktır. Fakat bu görsel Google´da bulunmuş sıradan bir fotoğraf değil, projenize ait ve özenle hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca böyle bir görseli proje dosyanıza eklemeniz de faydalı olacaktır. Bu konuda pek becerikli değilseniz profesyonel destek alabilirsiniz. Örneğin, bionluk.com gibi sitelerden çizim, illüstrasyon ve grafik dizaynı yapan profesyonellere ulaşıp çok uygun fiyatlara görseller çizdirebilirsiniz.

Pitching sırasında:

  • Jest ve mimik kullanın.
  • Hep aynı tempoda konuşmayın, tempoyu düşürün ve artırın.
  • Sahnede donup kalmayın, küçük adımlar atın.
  • Ellerinizi birleştirmeyin ve belinizden yukarıda tutmaya çalışın.
  • Sohbet hızında konuşun.
  • Ara sıra dinleyenlerle göz teması kurun.

Senaryonun sözlü sunumu / pitching hakkında söyleceklerimiz bu kadar.

Son olarak şunu belirtelim:

Yurtdışındakiler de dahil olmak üzere pitching yapacağınız platformlarda her zaman yaratıcılık ve sinema yapma dirayeti ön planda olmayabilir. Bu platformlarda belli trendler bulunur ve genelde sosyal ve çağdaş sorunlara değinen ve politik doğrucu bir dil kullanan projeler biraz daha avantajlı konumdadır. Hatta çoğu kez, kurumların dünya görüşlerine göre değişmekle birlikte, gündemdeki belli konulara pozitif ayrımcılık yapılır. Yani bu platformlar sadece sanatı, sinemayı ve yaratıcılığı desteklemeye çalışan masum organizasyonlar değildir. Bu durumun aklınızın bir köşesinde durmasında fayda var.

Bir sonraki bölümde başvurabileceğiniz senaryo destekleri ve senaryo geliştirme atölyelerinin bir listesini sunacağız.

Bir sonraki yazı: Senaryo yarışması ve senaryo geliştirme atölyeleri

Bir önceki yazı: Senaryo bütçesi nasıl hazırlanır?

Pitching SSS

Pitching nedir?

Pitching senaryonuzu sözlü olarak potansiyel yapımcılara veya fonlara sunmanız anlamına gelir. Fakat son yıllarda pitching kavramı daha çok senaryo geliştirme atölyeleri ve film platformlarıyla özdeşleşmiştir. Bu platformlarda senaryolar 5-7 dakika içinde bir jüriye sunulur ve jüri tarafından beğenilen projelere çeşitli ödüller dağıtılır.

© 2021 Yapım Ekibi