Senaryo desteği ve senaryo geliştirme atölyeleri

Senaryo desteği ve senaryo geliştirme atölyeleri

Yazılarımızı başından itibaren takip ettiyseniz, bir proje dosyası oluşturmak ve senaryonuzu sunmak için gerekli olan pratik bilgilere sahipsiniz demektir. Şimdi de hazırladığınız proje dosyasıyla başvurabileceğiniz senaryo desteği ve senaryo geliştirme atölyelerinin bir listesini paylaşalım:

Yurtiçi

Kültür Bakanlığı Senaryo Yazımı Desteği

Kültür Bakanlığı yararlanabileceğiniz en temel senaryo desteği kaynaklarından bir tanesidir. İstenen belgeleri hazırlayıp e-devlet üzerinden bireysel olarak başvuru yapmanız mümkündür.

Başvuru Tarihi: Tüm sinema destek başvuruları Ekim ayından itibaren açılır.

Website: Sinema Genel Müdürlüğü

TÜRSAK İlk Senaryo Yarışması

İlk uzun metrajlı senaryonuzu yazıyorsanız TÜRSAK’ın düzenlediği senaryo yarışması size göre olabilir. Yarışmada ilk 3’e giren projelere maddi destek ve senaryo danışmanlık hizmeti sağlanıyor.

Başvuru Tarihi: Her yıl Mayıs ayından itibaren başvurular açılır.

Website: Türsak

Antalya Film Forum Senaryo Geliştirme ve Projelendirme

Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde gerçekleştirilen bu program; senaryo geliştirme, yapımcılarla tanışma ve uluslararası bir jüri önünde yapılan sözlü sunum (pitching) sonrasında para ödülü kazanma fırsatı sunuyor. Atölye her yıl Ekim ayı gibi yapılıyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Haziran-Temmuz gibi açılır.

Website: Antalya Film Forum

Malatya Film Platformu Senaryo Destek Ödülü

Malatya Film Platformu hem senaryonuzu geliştirmek için uzman isimlerin verdiği atölyeler düzenliyor hem de projelere uluslararası bir jüri önünde sözlü sunum (pitching) fırsatı vererek en başarılı ilk 3 senaryoya maddi destek sağlıyor. Platform Kasım ayında düzenleniyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Ağustos-Eylül ayı gibi açılır.

Website: Malatya Film Platformu

Film Geliştirme Atölyeleri

Senaryo geliştirme atölyelerinin dışında bir de film geliştirme atölyeleri bulunur. Bu atölyeler senaryo geliştirme üzerine bölümler içermekle birlikte, daha çok filmin projelendirilmesi, finansmanı, yapımı ve pazarlanması üzerine odaklanır. Bu atölyelere senaryonuzda belli bir gelişim gösterdikten veya bir yapımcıyla anlaştıktan sonra başvurmanız daha mantıklı olacaktır:

senaryo desteği
Antalya Film Forum’dan bir kare.

Yurtdışı

Hubert Balls Script and Project Development Support

Hollanda’da bulunan Hubert Ball sinema destek fonu, bireysel olarak başvurarak senaryonuzu geliştirmek için 10.000 Euro’ya kadar senaryo desteği talep edebileceğiniz uluslararası bir kurum.

Başvuru Tarihi: Başvurular Ocak ve Mayıs aylarından itibaren senede iki defa açılır.

Website: Hubert Balls

Sundance Screenwriters Lab

Sundance Film Festivali bünyesinde düzenlenen senaryo atölyesi, Amerika’ya davet edilip 5 gün boyunca uzman isimlerle senaryonuzu geliştirme fırsatı sunuyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Mayıs-Haziran gibi açılır.

Website: Sundance Screenwriters Lab

Cinefondation The Residence

Cannes Film Festivali bünyesinde gerçekleştiren bu program, 4 ay boyunca Paris’te konaklayıp senaryonuzu geliştirme ve uzman isimlerle tanışma fırsatı sunuyor. Üstelik program süresince aylık 800 Euro gibi bir maddi destek sağlanıyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Ocak-Şubat gibi açılır.

Website: Cinefondation The Residence

Cinephilia Bound Cannes

New York merkezli bir yapım şirketi tarafından düzenlenen Bound Cannes, Cannes Film Festivali’ne davet edilip senaryonuzu geliştirme ve uluslararası yapımcılarla tanışma fırsatı sunuyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Ocak-Şubat ayları arasında açılır.

Website: Cinephilia Bound Cannes

Berlinale Talents

Senaryo geliştirmenin ötesinde çok daha geniş kapsamlı etkinliklerin düzenlendiği Berlinale Talents, kendi bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli atölyelerle hem profesyonellerle tanışma hem de senaryonuzu geliştirme fırsatı sunuyor. Etkinlik Berlin Film Festivali süresince Şubat ayında Berlin’de gerçekleştiriliyor.

Başvuru Tarihi: Başvuralar her yıl Haziran-Temmuz gibi açılır.

Website: Berlinale Talents

Talents Sarajevo

Berlinale Talents’ın bir benzeri olan Talents Sarajevo, Saraybosna Film Festivali kapsamında her yıl Ağustos ayında düzenleniyor.

Başvuru Tarihi: Başvurular Mart ayından itibaren açılır.

Website: Talents Sarajevo

First Films First

İlk filmini çekmek isteyen yönetmenlere yönelik bu program 10 aylık bir süre içinde çeşitli geliştirme atölyeleri ve sunumlara katılmanızı mümkün kılıp film projenizi geliştirme fırsatı sunuyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu program film geliştirmeye yönelik olduğu için biraz daha ileri bir aşamada başvurulması daha doğru olacaktır.

Başvuru Tarihi: Başvurular Ocak-Şubat ayı gibi açılır.

Website: First Films First

Bu bölümün de sonuna geldik. Başvurular sırasında istenilen belgeleri nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız önceki yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Sinema desteği konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız hizmetlerimizden yararlanmak için bionluk sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: bionluk.com/yapimekibi

Bir sonraki bölümde dünya sinemasından önemli senarist ve yönetmenlerin senaryo yazımı ve film yapımı hakkındaki görüşlerini Ustalık Sınıfı başlığı altında paylaşacağız. Yazı dizisine başlamadan önce konuya giriş olarak senaryo yazmanın öğrenilebilirliği ve yaratıcılık üzerinde durduk. Yazıyı okumak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazı: Senaryo yazmak öğrenilebilir mi?

Bir önceki yazı: Pitching nasıl yapılır?

Not: Bu sayfa sürekli güncellenecektir. Yararlı olduğunu düşündüğünüz programların bilgisini info@yapimekibi.com adresine yollarsanız bu sayfada yayınlayabiliriz.