Senaryo kapağı nasıl hazırlanır? Senaryo kapak örnekleri

Senaryo kapağı nasıl hazırlanır? Senaryo kapak örnekleri

Bu yazı dizisinde senaryonun bölümlerini tek tek inleceleyip senaryonuzu başarılı bir şekilde sunabilmeniz için dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedeceğiz. İşe en başından başlıyoruz: Senaryo kapağı.

Bu bölüm çok basit ve gereksiz gibi gözükse de senaryonuzun ve sizin karşı tarafta oluşturduğu izlenim açısından önemlidir. Kapak sayfasında yapılan en yaygın hatalar; abartılı yazı tipleri kullanmak, büyük başlıklar atmak ve kapağa çeşitli görseller eklemektir. Şunu belirletelim ki kapak sayfasında font ve görsellerle yapılan yaratıcı çözümler bu aşamada senaryonuza hiç bir fayda sağlayamacaktır. Aksine bu tarz kapak sayfaları daha işin başında karşı tarafta amatör bir izlenim oluşturmanıza ve ciddiye alınmamanıza neden olabilir.

Bu yüzden önerimiz, çok fazla riske girmeden klasik ve sade bir senaryo kapağı hazırlayıp sadece filmin başlığını ve isminizi yazıp geçmeniz olacaktır.

Courier New yazı tipiyle 12 punto büyüklüğünde yazacağınız kapak sayfası tam şu şekilde gözükmelidir:

Senaryo Kapağı
Bu ve sonraki yazılarda kullanacağımız senaryo örnekleri Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı (1965) filmi temel alınarak bizim tarafımızdan eğitim amacıyla oluşturulmuştur.

Senaryo kapağı için bu kadarı yeterli mi?

Evet yeterli! Fakat gerek olduğu durumlarda sağ alt kısma iletişim bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz.

Bunun dışında; alt başlıklar, taslak ve telif bilgileri, tarih, karakter listesi gibi ayrıntıları eklemekten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın profesyonel bir değerlendiricinin (bu bir yapımcı, sponsor veya çalışmak isteyeceğiniz bir oyuncu olabilir) bu aşamada senaryonun ismi ve kimin yazdığından başka ilgilendiği bir bilgi yoktur.

Son olarak şunu belirtelim, kapak ve diğer biçimsel düzenlemeleri sizin için yapan Celtx ve Final Draft gibi senaryo yazma programları mevcut. Fakat biz daha yaygın bulunması ve kullanıcıya daha çok özgürlük tanıması Office Word kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazı dizisinin sonunda uygulamalı olarak bir senaryo örneği hazırlayacağız ve senaryonuzun bölümlerine göre otomatik biçim vermenize olanak sağlayan Word belgesi halindeki örnek senaryo şablonunu sizlerle paylaşacağız. Böylece bu şablon üzerinden çalışıp senaryonuza standart biçimini kolaylıkla verebileceksiniz.

Bir sonraki yazı: Senaryo yazımı: Sahne başlığı nasıl yazılır?

Bir önceki yazı: Senaryo nedir? Senaryo neden gereklidir?

Yazının video özeti