Senaryo yazma programları: Senaryo kapağı

Bu yazı dizisinde senaryonun bölümlerini tek tek inceleyip senaryonuzu başarılı bir şekilde sunabilmeniz için dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedeceğiz ve senaryo yazma programları hakkında bilgi vereceğiz.

Bu bölüm çok basit ve gereksiz gibi gözükse de senaryonuzun ve sizin karşı tarafta oluşturduğu izlenim açısından önemlidir. Kapak sayfasında yapılan en yaygın hatalar; abartılı yazı tipleri kullanmak, büyük başlıklar atmak ve kapağa çeşitli görseller eklemektir. Şunu belirletelim ki kapak sayfasında font ve görsellerle yapılan yaratıcı çözümler bu aşamada senaryonuza hiç bir fayda sağlayamacaktır. Aksine bu tarz kapak sayfaları daha işin başında karşı tarafta amatör bir izlenim oluşturmanıza ve ciddiye alınmamanıza neden olabilir.

Bu yüzden önerimiz, çok fazla riske girmeden klasik ve sade bir senaryo kapağı hazırlayıp sadece filmin başlığını ve isminizi yazıp geçmeniz olacaktır.

Courier New yazı tipiyle 12 punto büyüklüğünde yazacağınız kapak sayfası tam şu şekilde gözükmelidir:

senaryo yazma programları

Senaryo kapağı için bu kadarı yeterli mi?

Evet yeterli! Fakat gerek olduğu durumlarda sağ alt kısma iletişim bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz.

Bunun dışında; alt başlıklar, taslak ve telif bilgileri, tarih, karakter listesi gibi ayrıntıları eklemekten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın profesyonel bir değerlendiricinin (bu bir yapımcı, sponsor veya çalışmak isteyeceğiniz bir oyuncu olabilir) bu aşamada senaryonun ismi ve kimin yazdığından başka ilgilendiği bir bilgi yoktur.

Senaryo Yazma Programları

Son olarak şunu belirtelim, kapak ve diğer biçimsel düzenlemeleri sizin için yapan Celtx ve Final Draft gibi senaryo yazma programları bulunur. Fakat biz daha yaygın bulunması ve kullanıcıya daha çok özgürlük tanıması Office Word kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Office Word şablonunu ya da Celtx programının ücretsiz Türkçe versiyonunu buradan indirebilirsiniz: Belgeler


Sonraki yazı: Senaryo yazmak: Sahne başlığı nasıl yazılır?

Önceki yazı: Senaryo nedir? Senaryo neden gereklidir?


Yazının video özeti


Senaryo yazma programları SSS

Senaryo yazma programları nelerdir?

En popüler programlar Celtx ve Final Draft yazılımlarıdır. Celtx programının ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunurken Final Draft ücretlidir. Ayrıca Office Word ile senaryo şablonu kullanarak profesyonel standartları karşılayan bir senaryo yazılabilir.

Senaryo yazmak için Office Word şablonu nereden bulurum?

Senaryonuzun bölümlerine göre otomatik biçim vermenize olanak sağlayan Word belgesi halindeki örnek senaryo şablonunu ücretsiz olarak sitemizden indirebilirsiniz.

© 2022 Yapım Ekibi