Senaryo yazmak: Sahne başlığı nasıl yazılır?

Senaryo yazmak için senaryo bölümlerini harfi harfine incelemeye devam ediyoruz. İlk bölümde senaryo kapağını incelemiştik. Bu bölümde de kapak sayfası çevrildikten sonra karşımıza çıkan ilk öğe olan sahne başlığı hakkında tavsiyeler sunacağız.

Sahne başlığı sahnenin zamanını ve nerede geçtiğini belirten, ayrıca senaryodaki ana olaylar arasında ayraç görevi gören öğedir.

Senaryo yazmak

Senaryoda sahne başlığı Courier New yazı tipiyle 12 punto büyüklüğünde büyük harfle sola yatık bir şekilde yazılır ve şu şekilde görünür:

senaryo yazmak

Şimdi sahne başlığının öğelerini tek tek inceleyelim.

İÇ. ve DIŞ.

Sahne apartman dairesi gibi bir iç mekanda geçiyorsa İÇ., park gibi bir dış mekanda geçiyorsa DIŞ. yazılır.

MEKAN İSMİ

Sahnenin geçtiği ve tamamen sizin belirleyeceğiniz bir mekan ismi doğrudan yazılır. Fakat burada uzun ve özel ifadeler yerine okuyucunun hayalinde çabuk canlanabilecek kısa ve genel ifadeler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin, ERKEK SOYUNMA ODASI, AMASYA ŞEHİR STADYUMU gibi bir ifade yerine sadece SOYUNMA ODASI yazmanız yeterlidir.

GÜN ve GECE

Basit olarak sahne gündüz vakti geçiyorsa GÜN, gece vakti geçiyorsa GECE ifadeleri kullanılır. Sahneye katkısı olacağını düşünüyorsanız pek fazla önermemekle birlikte SABAH, GECE YARISI, AKŞAM ÜZERİ gibi özel ifadelere de yer verebilirsiniz.

Peki iyi bir sahne başlığı nasıl olmalı?

Yalın olmalı

Henüz asıl meseleye gelemeden okuyucunun sahne başlığında aklının karışması hiç de istediğimiz türden bir tecrübe değildir. Bu yüzden senaryo yazmak sırasında sahne başlığı eklenirken okuyucuyu yoracak gereksiz ayrıntılardan kaçınılmalıdır.

Örneğin, sahne başlıklarına sahne numarası ve karakter isimleri eklemenize gerek yoktur. Bu uygulamalar iş akışı ve düzeni açısından faydalı olsa da senaryonun akıcılığını ciddi bir şekilde bozar. Size tavsiyemiz bu tip detayları sunum için kullanılacak orijinal senaryoya değil, sadece sizin kullanacağınız bir başka versiyona ya da çekime girmeden önce oluşturacağınız bir çekim senaryosuna eklemenizdir.

Senaryolar kısa zamanda okunup değerlendirilen metinlerdir. Eğer senaryonuz bir okuyucuya değerlendirme için sunulacaksa bu aşamada fazladan eklediğiniz her öğe okuyucu için eziyet olacaktır. İşe her yeni başlayan senarist gibi sahne numaraları ve karakter isimleri hakkında ısrarcı olmayın. İyi yazılmış bir senaryo karakterlerin sahnelerdeki varlığını sahne başlıklarında değil, karakterlerin eylemleri aracılığıyla ortaya koyar. Ayrıca sahne başlıkları halihazırda sahneleri birbirinden ayrıştırır, sahne nuramaları ekleyerek aynı işi ikinci kez yapmak gereksiz bir ayrıntıdan başka bir şey değildir.

Ekonomik kullanılmalı

Sahne başlıkları asgari düzeyde kullanılmalıdır. Olayın geçtiği mekan ve zaman değişmedikçe yeni bir sahne başlığı eklemenize gerek yoktur. Aynı sahne başlığı altında yazmaya devam edebilirsiniz. Bazı durumlarda aynı mekanda iç ve dış sahneler sırasıyla yer alabilir ve küçük zaman değişimleri yaşanabilir. Bu her zaman yeni bir sahne başlığı eklemenizi gerektirecek bir durum değildir. Size tavsiyemiz mümkün olduğunca az sahne başlığı kullanmaya çalışarak bu değişimleri aynı sahnenin içinde belirtmeye çalışmanızdır. Çünkü kısa aralıklarla görülen sahne başlıkları okuma tecrübesini sekteye uğratır ve okuyucunun olayı kavramasını güçleştirir. Siz olayı aklınızda farklı sahneler içinde canlandırsanız bile sahne değişimlerinin ayrıntılı bir şekilde işlenmesini çekim anına ya da filmin yönetmenine bırakın. Unutmayın burada önemli olan okuyucunun olayı ve eylemleri kavraması.

Örneğin; olay bir evin içinde geçiyorsa ve karakterimiz bir süreliğine oturma odasından mutfağa geçip geri gelecekse, mutfak için farklı bir sahne başlığı açmanıza gerek yoktur, bunu basitçe belirtmeniz yeterli olacaktır. Aynı örneği evin giriş holü ve bahçe arasında gerçekleşen kısa süreli mekan değişimlerine de uygulayabiliriz. Böyle durumlarda mekan iç veya dış olarak değişse bile yeni sahne başlığı eklemeniz gerekmez. Çünkü okuyucu bu mekan değişimini zihninde çok kolay canlandırabilir.

Senaryoda sahne başlığı hakkında bilmeniz gereken ayrıntılar bu kadar. Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için bu yazı dizisinin sonunda uygulamalı olarak bir senaryo örneği hazırlayacağız ve senaryonuzun bölümlerine göre otomatik biçim vermenize olanak sağlayan Word belgesi halindeki örnek senaryo şablonunu sizlerle paylaşacağız. Böylece bu şablon üzerinden çalışıp senaryonuza standart biçimini kolaylıkla verebileceksiniz.


Sonraki yazı: Betimleme örneği: Senaryoda görsel anlatım

Önceki yazı: Senaryo yazma programları: Senaryo kapağı


Yazının video özeti


Senaryo yazmak SSS

Senaryoda sahne başlığının işlevi nedir?

Sahne başlığı sahnenin zamanını ve nerede geçtiğini belirtir. Ayrıca senaryodaki ana olaylar arasında ayraç görevi görür.

Sahne başlığı örneği nasıl olur?

DIŞ. EV AVLUSU – GÜN

© 2021 Yapım Ekibi