Senaryolar: Joker, The Irishman, Marriage Story

Daha önceki yazılarımızda senaryonuzu başarılı bir şekilde sunmanız için bir takım profesyonel standartlardan bahsettik ve bir senaryonun biçimsel olarak nasıl yazılması konusunda pratik bilgiler sunduk. Senaryolar belli bir standart biçimde yazılmasına rağmen bazı yazarlar kendi tarzını ortaya koyup biçimsel tercihlerde farklılık yaratabiliyor. Tabii ki kendini kanıtlamış bu yazarların artık birilerini ikna etmek gibi bir derdi olmadığı için bu konuda çok daha özgür olabiliyorlar.

Bu yazıda biçimsel olarak karşılaştırabileceğiniz orijinal senaryolar paylaştık. Senaryolar İngilizce olmasına rağmen sahne numaraları, sahne başlıkları, karakter isimleri gibi biçimsel tercihler arasındaki farkları bariz olarak incelemeniz mümkün.

Projenize özgü bir durumu, buradaki örneklerden yararlanarak işleyebilirsiniz, fakat bu senaryolarda yapılan biçimsel farklılıkları birebir senaryonuza uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü işe yeni başlıyorsanız yaptığınız standart dışı uygulamalar senaryonuza amatör bir görüntü verebilir.

Aşağıdaki linklerden senaryoları indirebilirsiniz.

Senaryolar

Joker (2019)

The Irishman (2019)

Marriage Story (2019)

Before Midnight (2013)

Amour (2012)

senaryolar
Joker (2019) filminden bir kare.

Senaryolar: Sorular

Senaryolardaki biçimsel farklılar hakkında bize sıkça sorulan bazı sorulara göz atalım:

Sahne numaraları neden gereksizdir?

Örneklerde de gördüğünüz gibi bazı senaryolarda sahne numaraları varken bazılarında buna gerek duyulmamış. Biz sahne numarası eklemenin sunum aşamasında gereksiz olduğunu savunuyoruz. Çünkü senaryonuzu hızlıca okuyup geçecek biri için sahne numaraları senaryoya fazladan eklenmiş bir öğe olarak okumayı aksatır.

Fakat sahne numaraları bu öğelerden yalnızca bir tanesi. Yani senaryonuz halihazırda akıcı ise ve sahne numarası eklemekte ısrar ediyorsanız pek bir olumsuz etkisi olacağını sanmıyoruz. Bunun yanında kendiniz için hazırladığınız bir versiyonda veya çekim senaryosunda iş akışı ve düzeni sağlamak için numaralandırma yapmak faydalı olacaktır.


Sahne başlıkları neden kısa olmalı?

Her başarılı filmin senaryosu senarist adayları için iyi bir örnek olmayabilir. Basitçe sahne başlıkları uzun ve karmaşık olan örneklerle kısa ve sade olan örneklere şöyle bir göz gezdirin. Ayrıntılı sahne başlıkları henüz sahneyi okumaya başlamadan karmaşık gelecek ve okuma hevesinizi kıracaktır. Tabii ki buradaki biçimsel tercihler senaryonun iyi veya kötü olması ile ilgili olmayabilir, fakat işe yeni başlayan bir senarist olarak kolay okunabilen sade senaryolar yazmanız avantajınıza olan bir durumdur.


Karakter isimleri neden sahne başlıklarında yer almamalı?

Roman okurken her yeni bölümde karakterlerin isimlerinin başlıkların altına yazılmış olduğunu hayal edin, sürekli benzer isimler karşınıza geldiği için bir süre sonra bu kısmı geçip isimleri okumamaya başlarsınız. İyi yazılmış bir senaryo karakterlerin sahnelerdeki varlığını sahne başlıklarında değil, karakterlerin eylemleri aracılığıyla ortaya koyar.


Karakter isimleri büyük harfle mi yazılır?

Karakterinizden senaryonun devinim bölümünde ilk defa bahsedilecekse karakterin ismi bir defaya mahsus olmak üzere büyük harflerle yazılır. Fakat bazen karakteri devinim bölümünde henüz tanıtmadan sahne karakterin diyaloğuyla başlar veya karakterinizin ismi bir diyalogta geçer. Böylece karakter otomatik olarak tanıtıldığı için karakteri ilk defa yazarken büyük harf kullanmak gerekmez.

Bazı senaristler karakterini senaryonun başında isimlendirme ihtiyacı duyarken bazıları diyalogta ismi duyulana kadar karakteri adam ve kadın gibi genel ifadeler kullanarak belirtir. Bütün bunların dışında büyük harf kullanımını önemsemeyen, devinim bölümünde karakteri ilk defa tanıtırken sadece özel isim şeklinde yazan senaristler de bulunur. Paylaştığımız örneklerde bu farklı kullanımları inceleyebilirsiniz. Fakat bizim size tavsiyemiz standart formatı takip etmenizdir.


Önemli olan senaryonun içeriği değil mi?

Önem yarıştırmak saçmalıktır. Tabii ki bir senaryonun içeriği önemlidir. Fakat senaryoyu karşı tarafa sağlıklı bir şekilde aktarmak ve profesyonel bir görüntü sunmak da önemlidir. Neyin ne kadar önemli olduğunu bir kenara bırakıp senaryonuzu her açıdan en iyi hale getirmelisiniz.

Biçimsel düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi için Senaryo Yazımı bölümündeki yazılara göz atabilirsiniz.


Sonraki yazı: Kısa film: Usta yönetmenlerin kısa filmleri

Önceki yazı: Yazım kuralları: Sıkça yapılan kelime hataları

© 2021 Yapım Ekibi